آفتاب هشتم

نکند منتظرِ مُردنِ مایی آقـــا ...!

روز "سرد و آرام" فناوری هسته‌ای

يكشنبه, ۲۴ فروردين ۱۳۹۳، ۰۶:۳۸ ق.ظ

روز "سرد و آرام" فناوری هسته‌ای

دولت نهم هنوز ۹ ماهه نشده بود. با توجه به آنچه بر سر پرونده، تاسیسات و دانشمندان هسته ای کشور آمده بود،‌ انتظارها از دولت نوپا چندان زیاد نبود. این بود که وقتی گفته شد در فروردین ماه خبری خوش از جهش هسته ای ایران در راه است، اغلب ناظران سیاسی باور نمی کردند که این خبر "دستیابی ایران به فناوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز" باشد. این مژده در ۲۰ فرودین ۸۵ دل همه ایرانیان را شاد کرد و یک سال بعد با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تلاش های افتخارآمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی برای همیشه در تاریخ ثبت شد و این روز، «روز ملی فناوری هسته ای» نام گرفت. پس از آن بود که هر ساله، مراسم جشنی در این روز برگزار می شد، و بهانه‌ای شد برای رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای کشورمان.

به عنوان نمونه در سومین جشن ملی فناوری هسته‌ای از دو دستاورد بسته بندی سوخت و آماده کردن سوخت برای قرار گرفتن در رآکتورها و آزمایش ٢ نوع سانتریفیوژ جدید با ظرفیت چند برابر رونمایی شد. یک سال بعد و در چهارمین جشن ملی فناوری هسته‌ای در ۲۰ فروردین ۸۹ از اولین نمونه سوخت مجازی رآکتور تهران (میله سوختی مجازی) و نمونه اول نسل سوم سانتریفیوژها رونمائی شد. تولید دی اکسید اورانیوم طبیعی با خلوص هسته‌ای به عنوان خوراک نیروگاه آب سنگین اراک، رادیو داروی، ۶۴CU-ATSM، ساخت دستگاه طیف سنج جرمی چهار قطبی، استقرار هم‌زمان سامانه‌های پرتودهی در دو استان کشور، تولید ژنراتور رادیو دارویی گالیوم-۶۸ / ژرمانیوم – ۶۸ برای اولین بار در آسیا، تولید ایزوتوپ‌های پایدار در مجتمع آب سنگین اراک و ساخت اولین شتابگر الکترواستاتیک ۲۰۰KeV در ایران هم دستاوردهای جدیدی بودند که در پنجمین جشن روز ملی فناوری هسته‌ای در سال ۹۰ رونمایی شد.

و این روند همچنان ادامه داشت تا مردم نتایج ایستادگی و مقاومت خود در مقابل دشمن و حمایت از توان شگرف دانشمندانشان را به عینه ببیند و قوت و امیدشان چندین برابر شود.

اما انگار سرنوشت هشتمین جشن روز ملی فناوری هسته‌ای متفاوت است و خلاف سال‌های گذشته خبری از جشن احتمالی این روز و لحظه‌شماری برای رونمایی از دستاوردهای جدید دانشمندان نبوده است. گویا تمایل چندانی برای پرداختن به این روز ملی که اتفاقاً همزمان با مذاکرات هسته ای وین هم شده است، وجود ندارد.

تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد در سایت های نظنز و فردو،‌ محرمانه ماندن جزئیات توافق ژنو و مذاکرات گروه ایرانی با ۱+۵، نامتناسب بودن امتیازات داده شده و امتیازات دریافتی از غرب،‌ توهین رئیس جمهور به منتقدان و کم‌سواد خواندن آنان.

 به نظر می رسد کمرنگ ساختن دستاوردهای هسته ای و به حاشیه رفتن آنان، انفجاری سهمگین پشت خاکریز خود است که نتیجه ای جز زخمی کردن انگیزه مقاومت و ایستادگی مردم و امید و تلاش دانشمندان کشورمان نخواهد داشت.

تغییرات در تیم دانشمندان و پژوهشگران هسته‌ای از مهمترین انتقاداتی است که منتقدان رویکرد هسته ای دولت مطرح می کنند و معتقدند این انتقادات امسال با اقدام دولت، هوشمندانه از متن خارج شده و قربانی برجسته سازی مسائل اقتصادی حاشیه‌ای شده است.

البته دولتمردان و تیم دیپلماسی دولت این انتقادات را قبول نمی کند اما تمایلی به نشست مشترک نقد و بررسی مسائل هسته ای با منتقدان هم ندارد و نشان داده که خواهان عمل به ضرب المثل "دوری و دوستی" است.

بر این اساس ضروری است که رئیس جمهور و دستگاه دیپلماسی همزمان با بازکردن آغوش نقد به روی دلسوزان منافع ملی و هسته ای کشورمان، اثرات و دستاوردهای بزرگ صنعت هسته ای را از حاشیه به متن و توجه افکار عمومی ببرند و بر امید و عزم آنان بیفزایند؛ گرچه این اقدام خشم طرف غربی و دشمنان را در پی داشته باشد، چرا که این اقدام به عنوان پشتوانه ای محکم برای تیم مذاکره کننده هسته ای خواهد بود و حمایت همه جانبه مردم و دولت را از این صنعت ارزشمند و حیاتی برای آینده کشور به طرف غربی نشان خواهد داد.

تردیدی در این نیست که بزرگترین و مهمترین پشتوانه دولت بویژه در موضوع سیاست خارجی و هسته ای، حمایت و ایستادگی امیدوارانه ملت است که کمترین خلل در آن هزینه های سنگینی برای کشور خواهد داشت؛ و البته از سوی دیگر نتایج تقویت و تحکیم این ایستادگی و امید هم شگفت آور و افتخارآفرین بوده و خواهد بود.

و همچنین مقام معظم رهبری در روز ملی فناوری هسته ای در مورد مذاکرات بیان کردند: « حتی اکنون که با توجه به حکم شرعی و عقلی و سیاسی، مسلّم شده است که جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست، مقامات امریکایی هرگاه که در مورد موضوع هسته ای صحبت می کنند، با اشاره و یا تصریح، موضوع سلاح هسته ای را نیز بیان می کنند، در حالیکه خودشان هم می دانند که نداشتن سلاح هسته ای، سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران است.

ایشان افزودند: هدف آنها این است که با این بهانه، فضای بین المللی را بر ضد ایران حفظ کنند و بر همین اساس بود که با طراحی جدید دولت برای مذاکره درخصوص موضوع هسته ای موافقت شد تا این جوّ جهانی شکسته و ابتکار عمل از طرف مقابل گرفته شود و حقیقت نیز برای افکار عمومی دنیا مشخص شود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: البته مذاکرات به این معنا نیست که جمهوری اسلامی ایران از حرکت علمی هسته ای خود کوتاه خواهد آمد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: پیشرفتها و دستاوردهای هسته ای که تا به امروز به دست آمده اند، در واقع بشارت و مژده ای برای ملت ایران است که می توانند راههای منتهی به قله های رفیع علم و فناوری را بپیمایند، بنابراین حرکت علمی هسته ای، به هیچ وجه نباید متوقف و یا حتی کُند شود.

 امید است که مسئولین کشور، با نگاهی نقدپذیر به انتقادهای وارد بیندیشند و با تمام توان خود از حقوق هسته ای ملت ایران حراست نمایند.

نظرات (۱۷)

 • سرباز بی پلاک..
 • سلام من..
  ممنون..خسته نیاشید.. .یامهدی(عج)

  پاسخ:
  پاسخ:
  سلام
  سلامت باشید.
  یاعلی
  مهدی جان
  اگر حجاب ظهورت
  وجود پست من است
  دعا نما که بمیرم
  چرا نمی آیی...؟

  اللهم عجل لولیک الفرج

  سلام ودرودبرشما
  ممنون ازمطالب زیباتون
  سرسبزباشیدوبهاری

  پاسخ:
  پاسخ:
  سلام
  خیلی ممنونم
 • شهید علیرضا حجتی (خادم الشهدا)
 • اگر در قدم اول موفقیت نصیب ما می شد،
  دیگرسعی و تلاش معنایی نداشت…

  آری...
  "لیس للانسان الا ماسعی "…
 • نمای بصری ایستاگراف
 • پاسخ به دیدگاه شما در «نمای بصری ایستاگراف»:

  با عرض سلام و تحیات الهی خدمت شما فرهیخته ارجمند
  در قریبترین بازه زمانی ان شاءالله درخواست شما محقق خواهد شد
  سپاس از توجهتان

  پاسخ:
  پاسخ:
  سلام
  آفرین.
  سلام
  خوب هستی همسنگر ؟؟
  با پست جدید
  " ولی یه چیز کم بود ... "
  بروزم ...

  پاسخ:
  پاسخ:
  سلام
  ممنونم.
  میام حتماً.
 • شهید علیرضا حجتی(خادم الشهدا)
 • جریانِ زلال چشمانت را باز کن که پدر منتظر است،
  بانوی رازهای نامکشوف خلقت، بانوی مهربانی و ایستادگی!

  آمده ای تا از کرانه های دامانت، صحرای جنون، جوانه های یقین بزند.
  آمده ای تا اقیانوس ها و رودها را چنان بشورانی که واله و
  شیدا، سر بر دیواره ها و جداره ها بکوبند...

  ولادت بانوی خوبی ها و روز مادر مبارک...

  پاسخ:
  پاسخ:
  wow!
  عجب جملاتی :)

  ممنونم.
  سلام
  با قوانین اخلاقی و چند خاطره از شهید سید مجتبی علمدار در خدمتم،خوشحال میشم بهم سر بزنید.
  نخونید از دستتون میره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  زندگی کن و لبخند بزن به خاطر انهایی که از نفست ارام میگیرند و به امیدت زنده

  هستند و بایادت خاطره میسازند .نمیدانم "بهترین" در زندگی ات چگونه معنا میشود

  .من همان بهترین را برایت ارزو میکنم .

  سلام ودرودبرشما
  ممنونم ازمطالب زیباتون
  درپناه لطف پروردگار
  باسلام
  با مطالب جدید به روزم.
  خوشحال میشم تشریف بیارید و نظر شریفتون رو درمورد اونها بیان کنید.
  تشکر
  سلام
  با دو مطلب (شهدا و بی حجابی _ رها کردن لباس سیلی خداست نه تمدن) در خدمتم، خوشحال میشم بهم سر بزنید با نظراتتون منو راهنمایی کنین.


  یا حق
 • شهید علیرضا حجتی (خادم الشهدا)
 • مادر جان یه خواهشی از شما دارم، شما رو به بی بی فاطمه زهرا _سلام الله علیها_ برام دعا نکنید!

  آیه الکرسی نخونید! به خدا همین که خمپاره ها زمین می خورن، همه کسانی که دور و برم هستند، به خاک می افتند اما من حتی یه خراش هم بر نمی دارم.

  روزهای بعد از شهادت، پیرزن به قبر پسرش گلاب می پاشید و می گفت: دیدی نخوندم عزیزم، دیگه برات آیه الکرسی نخوندم پسر گلم...

  و بعد روی قبر بقیه شهـــــــدا هم گل می گذاشت و می رفت...
  وسـوســه شـدم کـدام سـیــب را بـردارم


  مـیــوه فــروش پــوزخـنـدی زد و گـفـت


  تـردیــد نـکــن


  تـمــام سـیـب هــا توزردند........


  دل خوش سیری چند؟؟!!
  سلام
  با تصاویر و خلاصه برنامه تدفین شهدای گمنام در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری در خدمتم ممنون میشم بهم سر بزنید برای شادی روحشان صلوات

  یا حق
  بعضی از آدمها پر از مفهوم هستند
  پر از حس های خوبند
  پر از حرف های نگفته اند...
  چه هستند ، هستند...
  وقتی هم که نیستند، باز هم هستند...
  یادشان،خاطرشان ،حس های خوبشان،
  آدمها ،بعضی هایشان، سکوتشان هم پر از حرف هست
  پـر از مرهم به هر زخم است...!

  سلام ودرودبرشما
  ممنونم ازمطالب زیباتون
  بهترین ها رابرایتان آرزودارم
  درپناه پروردگار
  باسلام
  با مطالب جدید به روزم.
  خوشحال میشم تشریف بیارید و نظر شریفتون رو درمورد اونها بیان کنید.
  تشکر
 • شهید علیرضا حجتی(خادم الشهدا)
 • کعبه یک سنگ نشانی است که ره گم نشود...
  در آستانه زیارت خانه یار و شهر دلدار، سفری می باید و هجرتی...
  خدایا ممنون که مرا به خانه ات دعوت کردی
  امیدوارم میهمانی لایق میزبانیت باشم
  ان شاالله نایب الزیاره همه همسنگران در حریم امن الهی مکه مکرمه و مدینه النبی هستم.
  حلال بفرمایید...

  پاسخ:
  پاسخ:
  از لطفتون ممنونم
  زیارت قبول درگاه حق
  سلام
  با مطلبی تحت عنوان «وضوی کی درسته؟؟» به روزم.
  خوشحال میشم بخونیدش و نظر شرفتون رو درباره ش بفرمایید.
  تشکر

  پاسخ:
  پاسخ: سلام علیکم
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  برگرفته شده از صدای نور